Rodzic powinien – wspólne zdobywanie nowych umiejętności przez rodziców i dzieci.

Rodzic powinien – wspólne zdobywanie nowych umiejętności przez rodziców i dzieci.

W terminach: 15-17 lipca 2022, 29-31 lipca 2022, 12-14 sierpnia 2022 oraz 19-21 sierpnia 2022, na terenie ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego  Kraina Dobrej Energii nad jeziorem w Jezierzanach odbyły się rodzinne biwaki. Przedsięwzięcie zostało realizowane w ramach Programu “wESpół wspieramy ekonomię społeczną” finansowanego przez UBS i koordynowanego przez DOPS i RCWIP. Z noclegów w wysokich namiotach typu BT-10, wyposażonych w kanadyjki, materace, koce, szafki, wieszaki i biwakowe lampki skorzystało łącznie 28 osób.  Zapewniono także śpiwory oraz kubeczki i menażki turystyczne dla osób, które nie przybyły ze swoim sprzętem. Uczestnikom zapewniono po 5 bezpłatnych posiłków na każdym biwaku: 2 kolacje, 2 śniadania oraz obiad.

Ośrodek Kraina Dobrej Energii bezpłatnie udostępnił uczestnikom projektu wszystkie atrakcje, jakimi  dysponuje:  kąpielisko, plażę, saunę, kajaki, deski sup, rower wodny, boiska do siatkówki , piłki nożnej i gry w kosza, siłownię, dmuchańca, eurobungee, miejsce na ognisko i drewno do niego, świetlicę, stołówkę, gry planszowe. Rodzice zaproponowali również zajęcia z wędkowania oraz różne gry planszowe.

Uczestnicy projektu skorzystali ze wszystkich wymienionych aktywności, wykorzystując zaproponowane atrakcje w zależności od pogody. Od piątkowych popołudni do niedzielnych południ dzieci pod opieką rodziców i z ich inicjatywny, ale także wspólnie z nimi, aktywnie spędzały czas: pływały w jeziorze, na kajakach, deskach sup i rowerze wodnym, budowały budowle z piasku i rysowały pocztówki z Jezierzan, grały w rzuty piłką do kosza i w planszówki, próbowały wędkować, ćwiczyły na siłowni, zjeżdżały na dmuchańcu, skakały na eurobungee, korzystały z sauny, zbierały drewno na ognisko i uczyły się je układać oraz rozpalać, poznawały podstawy biwakowej kuchni i szykowały biwakowy kociołek, piekły kiełbaski na ognisku i pianki marshmallows. Wielu działaniom, z inicjatywy animatora, towarzyszyło zdrowe współzawodnictwo.

Jako organizator biwaków, Fundacja FEiR starała się zapewnić takie warunki, aby rodzice skupili się na wspólnym spędzaniu czasu z dziećmi i pogłębiali z nimi wzajemne relacje, dostrzegli rozwój własnych dzieci i docenili ich aktywność oraz kreatywność. Biwaki stały się tez okazją do nawiązania nowych znajomości pomiędzy rodzicami oraz między dziećmi.

Każdy kolejny biwak, a właściwie relacje z niego umieszczane w mediach społecznościowych Fundacji i uczestników, powodowały kolejne kontakty ze strony mieszkańców Gminy z zapytaniami o wolne miejsca w projekcie. Odpowiedź, że niestety nie mamy wolnych miejsc kwitowana była stwierdzeniem, że to nic dziwnego, bo propozycja dla uczestników była bardzo atrakcyjna.

W realizację projektu zaangażowany został Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Miłkowicach, który pomógł w rekrutacji uczestników projektu informując swoich podopiecznych o nim i przekazując rodzicom numer telefonu do naszego koordynatora. Realizacja przedsięwzięcia wymagała również zaangażowania ze strony ośrodka Kraina Dobrej Energii w Jezierzanach, który dotychczas nie organizował takich biwaków i nie dysponował sprzętem do ich przeprowadzenia.